• Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

    Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

  • Mechatronik

    Technik Mechatronik

  • Mechatronik

    Technik Mechatronik

  • Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

    Technik Elektronik - Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

  • Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

    Technik Elektronik - Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

  • Technik fotografii i multimediów

    Technik fotografii i multimediów

  • Fotograf

    Fotograf

  • Technik geodeta

    Technik geodeta

  • Technik geodeta

    Technik geodeta

  • drukarz

    Chcesz mieć dobrze płatną pracę zostań drukarzem

  • Drukarz offsetowy

    Drukarz offsetowy

  • Mechanik monter maszyn i urządzeń

    Mechanik monter maszyn i urządzeń

  • Elektronik

    Elektronik

  • Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

    Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

  • Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

    Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

  • XLII OOWEE ZSPRUS

    OOWEE

  • Technik automatyk

    Technik automatyk - Nowość!!!

  • Technik automatyk

    Technik automatyk - Nowość!!!

  • Mechatronik

    Mechatronik

  • Mechatronik

    Mechatronik

  • Mechatronik

MARY'S MEALS
news-831

MARY'S MEALS

Stowarzyszenie Uczniów Rodziców i Pracowników „Prus” wraz z Zespołem Szkół im. Bolesława Prusa dołącza się do akcji prowadzonej przez fundację Mary's Meals

 

 

 

Doprawione miłością Posiłki Maryi

Dla każdego człowieka, jeden ciepły posiłek dziennie jest niezbędny, ale dla wielu nieosiągalny. Co siódmy człowiek na Ziemi nie ma co jeść. Codziennie z powodu chorób związanych z głodem umiera na świecie 18 tys. dzieci.

Mary’s Meals (Posiłki Maryi) to fundacja (organizacja, kampania), która realizuje program, dożywiania dzieci (z ubogich regionów) w szkołach: jeden ciepły posiłek w miejscach, w których organizowane są zajęcia szkolne. W ten sposób dzieci zyskują dostęp do edukacji oraz posiłek, który jest konieczny do przeżycia.

Dla niektórych to tylko suche fakty, które szybko uciekają z głowy. Dla innych to zadanie, którego nie można odłożyć na jutro. O takich problemach i działaniach opowiada film „Child 31”. Skuteczność bohaterów filmu jest imponująca. Dziś dzięki Mary’s Meals ponad pół miliona dzieci w 16 krajach codziennie dostaje coś ciepłego do zjedzenia. Są to dzieci mieszkające w slumsach w Indiach, w małych afrykańskich wioskach, w obszarach dotkniętych trzęsieniami ziemi (Haiti), ale także na Ukrainie czy Bałkanach.

Głównym założeniem Mary’s Meals jest inwestycja w ludzi i danie im narzędzi, aby sami mogli zmienić swoją sytuację. Stąd pomysł dystrybucji posiłków w szkołach, przygotowywanych z miejscowych produktów i przez miejscową ludność.

Trochę historii:

W 1992 dwóch braci, Magnus i Fergus MacFarlane-Barrow ze Szkocji, oglądało wiadomości telewizyjne z bośniackiego konfliktu. Byli tak poruszeni tym co widzieli na ekranie, że postanowili zorganizować żywność i koce dla dotkniętych bratobójczą, domową wojną. Szybko zgromadzili dary załadowali jeepa i dołączyli do jednego z konwojów opuszczających Wielką Brytanię, który miał dostarczyć pomoc dla mieszkańców Bośni i Hercegowiny.  

Z czasem, Magnus postanowił zrezygnować z zawodowej pracy (połowy ryb) na rok, aby pokierować pomocą do Bośni,  a przynajmniej dopóty dopóki będą napływały dary. Dary napływały nieprzerwanie i stało się konieczne, aby zarejestrować organizację charytatywną. Wkrótce rozszerzył działalność  i zaczął pracować w Rumunii, budując domy dla porzuconych dzieci, w Liberii, pomagając powracającym uchodźcom poprzez tworzenie przenośnych klinik i  jednocześnie wciąż dostarczając  pomoc materialną do Chorwacji i Bośni.

W 2002 roku, Posiłki Maryi pojawiły się też w Malawi, gdzie miał miejsce kluczowy element inspiracji, która doprowadziła do tej kampanii. Tam Magnus odwiedził rodzinę, w której umierała chora na AIDS matka, a na podłodze jej chaty siedziało sześcioro małych dzieci.

W rozmowie z Magnusem  stwierdziła, że wszystko, co może zrobić dla swoich dzieci, to tylko modlić się o to, żeby ktoś się nimi zaopiekował, gdy ona  umrze.

Kiedy Magnus zapytał jej najstarszego syna, jakie ma marzenia i plany życiowe, usłyszał pełną szczerości odpowiedź: „Marzę, żeby mieć dość jedzenia i móc kiedyś pójść do szkoły”.

Nie było mu łatwo zapomnieć słów chłopca i nie zapomniał ich – efektem czego jest właśnie dzieło Mary’s Meals (Posiłki Maryi). Początkową nazwę tej charytatywnej organizacji – Scottish International Relief – zastąpiono w 2012 r. nazwą Mary’s Meals (z ang. meal – posiłek). Podkreśla ona kierunek jej działania oraz źródło inspiracji: Maryję, Matkę Jezusa, który narodził się w ubóstwie.

Nakarmienie jednego dziecka kosztuje około 2 zł. dziennie (np. koszt rocznego wyżywienia dziecka w Malawi przez Mary’s Meals to 35–45 zł). Skąd tak niska kwota? Działania organizacji wspierane są przez ogromną liczbę lokalnych wolontariuszy, co pomaga obniżyć koszty prowadzenia fundacji.

Ten prosty, ale skuteczny pomysł nabrał tempa i już dziś zapewnia posiłki do biednych dzieci w Afryce, Azji, na Karaibach, w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej.

 „Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych,

tegoście i Mnie nie uczynili.” (Mt 25,45)

 

Opracowane na podstawie artykułu Weroniki Pomiernej w Gościu Niedzielnym (nr.16/2013) i strony internetowej: https://dzieckonmp.wordpress.com/tag/posilki-maryi/