• Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

    Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

  • Mechatronik

    Technik Mechatronik

  • Mechatronik

    Technik Mechatronik

  • Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

    Technik Elektronik - Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

  • Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

    Technik Elektronik - Elektroniczne systemy pojazdów samochodowych

  • Technik fotografii i multimediów

    Technik fotografii i multimediów

  • Fotograf

    Fotograf

  • Technik geodeta

    Technik geodeta

  • Technik geodeta

    Technik geodeta

  • drukarz

    Chcesz mieć dobrze płatną pracę zostań drukarzem

  • Drukarz offsetowy

    Drukarz offsetowy

  • Mechanik monter maszyn i urządzeń

    Mechanik monter maszyn i urządzeń

  • Elektronik

    Elektronik

  • Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

    Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

  • Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

    Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie

  • XLII OOWEE ZSPRUS

    OOWEE

  • Technik automatyk

    Technik automatyk - Nowość!!!

  • Technik automatyk

    Technik automatyk - Nowość!!!

  • Mechatronik

    Mechatronik

  • Mechatronik

    Mechatronik

  • Mechatronik

I Przegląd Satyryczno - Literacki Województwa Śląskiego
news-582

I Przegląd Satyryczno - Literacki Województwa Śląskiego

                                                                                                                     

            Piosenką Zbigniewa Wodeckiego „ Teatr nas uczy żyć” 10. kwietnia 2015r. w naszej szkole  rozpoczął  się  I Przegląd Szkolnych Amatorskich Zespołów Satyryczno - Literackich Województwa Śląskiego pod honorowym patronatem Starosty Częstochowskiego.

Jako szkoła istniejemy już od prawie 70 lat i przeżywaliśmy wiele wspaniałych chwil. Nigdy jednak w swojej historii nie byliśmy gospodarzem przeglądu teatralnego, co podkreślił w swoim przemówieniu gospodarz uroczystości pan dyrektor mgr inż. Dariusz Rataj.

      Organizacja  I Przeglądu Szkolnych Amatorskich Zespołów Satyryczno – Literackich  Województwa Śląskiego nie byłaby możliwa gdyby nie sponsorzy. Statuetki z wyobrażeniem maski aktorskiej, które trafiły w ręce laureatów, ufundował pan Andrzej Batorski, właściciel firmy ABarton, zaś pamiątkowe gadżety Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. O słodki poczęstunek zadbał natomiast właściciel Zakładu Produkcyjno - Handlowego - pan  Lech Jędryka.

            Sztuka teatralna jest formą wyjątkową, syntezą obrazu, ruchu, muzyki i przez to działa uwrażliwiająco i rozwijająco w wielu aspektach: kształtuje poczucie estetyki, ekspresję ruchu, pozwala na odkrywanie własnego ciała, zrozumienia pojęcia wyjątkowej przestrzeni teatralnej i przestrzeni codziennej.

I Przegląd Szkolnych Amatorskich Zespołów Satyryczno - Literackich Województwa Śląskiego właśnie te cele, w zamyśle organizatorów,  realizował. Czas spędzony w auli na Prusa oprócz dobrej zabawy był też czasem edukacji, wzajemnej wymiany doświadczeń w pracy artystycznej  oraz inspiracją  w kierunku poszukiwań repertuarowych i form pracy artystycznej i wychowawczej wśród młodzieży. 

 Zmagania uczestników w piątkowej  rywalizacji oceniało jury w składzie:

- pani Krystyna Koziołek, reżyser i pedagog, założycielka agencji artystycznej "Teatr Otwarty KIM",

- pani Beata Młynarczyk, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie i działacz  Towarzystwa Muzycznego w naszym mieście, były dyrektor  Filharmonii Częstochowskiej,

- pan Witold Mackiewicz,  Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dziennikarstwa Obywatelskiego, były absolwent Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie,

- pan Eugeniusz Ślusarski, aktor związany z częstochowskim kabaretem KrólS Marcina Króla, człowiek, dla którego sztuka to pasja i sposób na życie.

W przeglądzie wzięła udział młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs rozpoczęli uczestniczy młodszej kategorii wiekowej.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie  z Gimnazjum nr 7 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Częstochowie w inscenizacji pt. Znerwicowany uczeń w reżyserii pani Beaty Stachowicz.

Wśród uczestników przeglądu teatralnego znaleźli się również uczniowie Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki w Częstochowie ze sztuką pt. Miłosne wyznania w reżyserii pani Agnieszki Gryś.

Jako kolejna na naszej szkolnej scenie zaprezentowała się młodzież z Gimnazjum nr 19 im. Leopolda Okulickiego w Częstochowie w przedstawieniu  w reżyserii pani Olgi Kluby pod  nader ciekawym tytułem W kabarecie Ci powiemy, jak swe zdrowie szanujemy.

 I Przegląd Szkolnych Amatorskich Zespołów Satyryczno - Literackich Województwa Śląskiego w młodszej kategorii wiekowej zamknął występ zespołu z Gimnazjum im. Bohaterów Września w Kruszynie. Młodzi aktorzy - pod kierunkiem pani Justyny Milejskiej - Cień – pokazali inscenizację na motywach tekstu kabaretu Ani Mru Mru pt. Król i wieśniak.

 W drugiej części konkursu mogliśmy podziwiać występy młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

            W tej kategorii jako pierwsi zagrali uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Przedstawili oni inscenizację pt. Wakacyjna ruletka według scenariusza Sary Banasiak i Doroty Dobosz, a w reżyserii  pań: Danuty Zielińskiej i Eweliny Aleksandrowicz.

Jako kolejna na scenie pojawiła się młodzież z  VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. Uczniowie zaprezentowali się w spektaklu pt. Drzwi, będącym adaptacją skeczu kabaretu Moralnego Niepokoju, w reżyserii pani Beaty Gendek – Barhoum.

            Rywalizację zakończył występ gospodarzy. Młodzież z Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie przedstawiła inscenizację pt. Zemsta, czyli historia szkolna. Autorem scenariusza jest absolwent szkoły na Prusa Krzysztof Szklarz. Spektakl wyreżyserowały panie: Grażyna Tatarek, Renata Wojciechowska i Irena Cichecka.

Po skończonych występach wszyscy uczestnicy przeglądu udali się na poczęstunek przygotowany przez młodzież naszej szkoły. W tym czasie jury rozpoczęła trudne obrady, ponieważ  każdy spektakl cechowała wyjątkowość, dopracowanie szczegółów i spora dawka poczucia humoru.

W swojej ocenie jury brało pod uwagę: dobór repertuaru, oryginalność pomysłu, inscenizację, adaptację tekstu kabaretowego, reżyserię, środki wyrazu artystycznego, ogólne wrażenie artystyczne oraz innowacyjność i kreatywność w podejściu do tematu.

 Zadanie postawione przed autorytetami teatralnymi było bardzo trudne – na szczęście udało się wyłonić zwycięzców. Wyniki konkursu przedstawiła przewodnicząca jury pani Krystyna Koziołek, a nagrody i wyróżnienia wręczył laureatom  pana dyrektor mgr inż. Dariusza Rataj.

W młodszej kategorii wiekowej, tj, szkół gimnazjalnych  zwycięzcami okazali się:

- I miejsce: Gimnazjum im. Bohaterów Września w Kruszynie oraz Gimnazjum nr 19 im. L. Okulickiego w Częstochowie,

 - II miejsce: nie przyznano,

 - III miejsce: Gimnazjum nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego w Częstochowie oraz Gimnazjum nr 12 im. J. Matejki w Częstochowie.

W szkołach ponadgimnazjalnych wyniki konkursu były następujące:

 - I miejsce: Zespół Szkół im. B. Prusa w Częstochowie,

 - II miejsce:  V L. O. im. A. Mickiewicza w Częstochowie,

 - III miejsce: VII L. O. im. M. Kopernika w Częstochowie.

Dodatkowo jury przyznało jeszcze trzy nagrody specjalne:

  - za najlepszą rolę żeńską – Paulinie Kołaczkowskiej, uczennicy Gimnazjum im. Bohaterów Września w Kruszynie,

 - za najlepsza rolę męską –Rafałowi Młynarskiemu, uczniowi Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie,

 - za perfekcyjne wykonanie piosenki zespołu Perfect  -  Janowi Kiepurze, uczniowi Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki  w Częstochowie.

 

 Na zakończenie I Przeglądu Szkolnych Amatorskich Zespołów Satyryczno – Literackich Województwa Śląskiego  wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspólnej, pamiątkowej fotografii. -

 Jeszcze raz gratulujemy wszystkim zespołom biorącym udział w przeglądzie, mamy nadzieję, że impreza ta stanie się wydarzeniem cyklicznym i za rok spotkamy się na II edycji.

                                                                        

   Irena Cichecka i Grażyna Tatarek