Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Data
21 lutego, jak co roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (inaczej Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w roku 1952 zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Według UNESCO, niemal połowa z ponad 6000 języków świata, jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od roku 1950 wyginęło już 250 języków. Według czarnego scenariusza do końca XXI wieku przetrwa jedynie 10% liczby używanych dziś języków.
W tym roku nasza szkoła, pod kierunkiem pań polonistek: Renaty Wojciechowskiej oraz Grażyny Tatarek, aktywnie włączyła się w uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, organizując audycję poświęconą ochronie języka ojczystego oraz dyktando przeprowadzone jednocześnie dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół im. B. Prusa.
W audycji przypomniano, że ochrona języka sprzyja zachowaniu dziedzictwa kulturowego - materialnego i niematerialnego. Służy nie tylko ochronie różnorodności językowej i edukacji, ale również utrwalaniu potrzeby globalnej solidarności opartej na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Według współczesnych szacunków, na świecie istnieje od 6 do 7 tysięcy żywych języków. Szacuje się, że w historii ludzkości istniało ich dwa razy tyle (około 13 tysięcy), z czasem jednak niektóre z nich zaczęły zanikać i stały się martwe. Był to naturalny proces wynikający z przemian społecznych, współcześnie jednak znacznie przyspieszył i to wzbudziło niepokój UNESCO.